Gabinet weterynaryjny

Planowy zabieg operacyjny, czyli co właściciel powinien wiedzieć?

Przygotowanie

Przygotowanie psa lub kota do zabiegu zaczyna się już w domu i należy do powinności właściciela. Jest to bardzo istotna kwestia, ponieważ chroni naszych milusińskich przed przykrymi komplikacjami. Mówimy tu oczywiście o zabiegach planowych, ponieważ przypadki nagłe są niemożliwe do przewidzenia.

Pierwszą i podstawową sprawą jest głodówka. Dla dorosłych zwierząt wskazana jest 12 godzinna głodówka przed zabiegiem, szczenięta czy kocięta wymagają 6 godzinnej głodówki. Ograniczamy spożywanie pokarmu, natomiast woda nie jest zabroniona. Jest to kwestia ważna, ponieważ pełen przewód pokarmowy obciąża krążenie, ponadto niektóre leki używane do znieczulenia wywołują odruch wymiotny, co dla najedzonego zwierzęcia może skończyć się zachłyśnięciem. Bardzo ważne jest w przypadku zwierząt wychodzących, aby czas przed zabiegiem spędziły zamknięte w domu, wyprowadzane jedynie na smyczy, co uniknie niekontrolowanego spożycia pokarmu.

Image

Kolejną sprawą jest ograniczenie aktywności swojego pupila na dzień przed zabiegiem. Zaleca się unikanie długich, męczących wędrówek, intensywnych zabaw, biegania czy treningu.

Bezpośrednio przed zabiegiem wskazany jest spokojny spacer, aby zwierzę mogło oddać mocz i kał zanim trafi do gabinetu.

Jeśli zwierzę zostało zakwalifikowane do zabiegu, a właściciel przez zabiegiem zaobserwował objawy takie jak: kaszel, duszność, biegunka, wymioty, apatia, obniżony apetyt lub inne niepokojące zachowania, należy powiadomić o tym lekarza przed zabiegiem, aby mógł podjąć decyzję, czy zabieg nadal może się odbyć.

Do gabinetu z zwierzęciem przychodzimy z książeczką zdrowia psa/ kota, ponieważ zwierzę w chwili zabiegu powinno posiadać aktualny komplet szczepień oraz być odrobaczone. Korzystnie dla zwierzaka jest zaopatrzenie go w jego własny, czysty koc, którym będzie mógł zostać okryty po zabiegu, będzie czuł się wtedy bezpieczniej.

Postępowanie po zabiegu

Image

Zwierzęta po zabiegu wymagają większej uwagi, niż dotychczas. Szczególnie ważny jest bezpieczny transport naszego pupila do domu. W dniu zabiegu należy zapewnić swojemu pupilowi spokój i ciepłe miejsce do leżenia (zalecane jest okrycie kocem i termofor). W celu uniknięcia popękania szwów i uszkodzenia rany, pacjent w gabniecie zostaje zaopatrzony w opatrunek, ubranko ochronne lub kołnierz, na czas określony przez lekarza weterynarii.

Do 12 godzin po zabiegu wskazana jest głodówka i ograniczenie dostępu do wody. Chronimy w ten sposób naszego pupila przed możliwością zachłyśnięcia się.

Ze względu na osłabienie perystaltyki i głodówkę po zabiegu, do 2 dni zwierzę może nie oddawać kału, natomiast mocz powinno oddawać normalnie.

Przez kilka dni po zabiegu właściciel powinien bacznie obserwować swojego pupila i zwracać uwagę na nietypowe zachowania, takie jak: utratę apetytu, popiskiwanie, znacznego stopnia apatię, bladość błon śluzowych, pojawienie się znacznej ilości krwi w okolicy rany, brak oddawania kału czy moczu. Jeśli zaobserwuje coś niepokojącego, powinien niezwłocznie skontaktować się z lekarzem weterynarii, w celu ustalenia czy objawy te nie zwiastują komplikacji pooperacyjnych.

Czas po zabiegu to czas na gojenie się rany. W tym czasie zwierzę powinno przebywać w domu, unikać intensywnych aktywności, wychodzić na spacer wyłącznie na smyczy, unikać wskakiwania i zeskakiwania z przedmiotów do 2 tygodni po zabiegu, aby nie narażać szwów na nadmierne naprężenia.

Właściciel musi pamiętać o podawaniu leków, które zaleci lekarz weterynarii oraz o stawianiu się na umówione wizyty kontrolne.

W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości zarówno przed jak i po zabiegu, najbezpieczniej skontaktować się z lekarzem weterynarii.

Opinie klientów

Dane kontaktowe

888 797 830
szymvet@gmail.com
ul. Marii Dąbrowskiej 17
63-322 Gołuchów