Gabinet weterynaryjny

Dieta królików

Dieta królików to istotny element, który ma wpływ na zdrowie i prawidłowe funkcjonowanie tych zwierząt. U jej podstaw leży siano z traw, które powinno być dostępne dla królika przez cały czas. Warto umieścić w klatce paśnik, gdzie będzie ono ciągle dostępne. Jest ono tak ważne, ponieważ stanowi źródło włókna, które jest niezbędne w prawidłowym funkcjonowaniu przewodu pokarmowego królika.

Kolejne są zielenina, czyli świeża trawa i rośliny oraz zioła. Może to być np. mniszek lekarski, babka lancetowata, melisa, chaber bławatek, liście brzozy czy nać marchwi i pietruszki. W sezonie dostępne są ,,na świeżo”, a poza sezonem można zakupić lub samemu przygotować zapasy w postaci suszonej. Należy pamiętać, żeby urozmaicać dietę królika i podawać mu przynajmniej 3 rożne rodzaje zielonego pokarmu dziennie. Jeśli chodzi o warzywa, to nie należy przesadzać z ich ilością. Powinny być dodatkiem urozmaicającym dietę, a nie jej podstawą. Może to być np. seler, marchewka, rzodkiewka i burak.

Image

W odniesieniu do owoców, to powinny być one traktowane przez właścicieli jako ,,smaczek” lub nagroda. Nie wolno przesadzać z ich ilością, żeby nie doprowadzić do otyłości swojego pupila. Na koniec należy zaznaczyć, że karmy komercyjne mają stanowić uzupełnienie diety, a nie jej bazę. Zaleca się stosowanie 1 łyżki stołowej karmy/ kg m.c. dziennie najlepiej w postaci pelletu. Najsłabszym rozwiązaniem jest karma typu muesli, która umożliwia królikowi przebieranie i wybieranie tylko najsmaczniejszych składników, które jednak nie zapewnią mu zbilansowanego posiłku. Warto także dodawać królikom gałązki i korę drzew, które nie tylko korzystnie wpłyną na ich zęby, ale także zajmą im czas. Ostatnim, ale bardzo istotnym elementem, który należy poruszyć,jest woda. Króliki piją dużo, a myślenie, że woda zawarta w zielonym pokarmiejest wystarczająca, jest błędne. Z tego względuwoda musi być obecna w klatce zawsze, najlepiej w poidełku, ewentualnie w ciężkiej misce, której królik nie da radyprzewrócić. Codziennie należy wymieniać wodę oraz dbać o czystość poidełka, aby nie dopuścić do rozwoju glonów. Okazjonalnie można podawać także napary ziołowe i owocowe herbaty.

Ten prosty schemat opisany powyżej, stanowi podstawę do prawidłowego żywienia królików. Oczywiście istnieją przypadki, które muszą mieć wprowadzony indywidualny sposób postępowania dietetycznego, ale dla większości stosowanie się do tych prostych zaleceń zapewni królikowi dobrze zbilansowaną dietę.

Opinie klientów

Dane kontaktowe

888 797 830
szymvet@gmail.com
ul. Marii Dąbrowskiej 17
63-322 Gołuchów