Kleszcze to pospolicie występujące pajęczaki, które atakują ludzi i zwierzęta. Ich aktywność zależy od temperatury, dlatego nawet późną zimą, kiedy pojawią się pierwsze ciepłe dni, kleszcz może zaatakować naszego pupila. Obecnie ze względu na ciepłe zimy, kleszcze mogą być aktywne prawie przez cały rok. Warto zauważyć, że po okresie zimy i przed snem zimowym kleszcze są szczególnie aktywne, ponieważ krew jest im potrzebna do przeżycia.
Kleszcz to nie tylko nieprzyjemna pamiątka z spaceru, ale także wektor wielu niebezpiecznych dla zdrowia chorób, takich jak babeszjoza, borelioza, erlichioza czy anaplazmoza. Z tego względu po każdym spacerze, czy nawet wyjściu z psem do przydomowego ogródka, należy dokładnie obejrzeć naszego pupila, ponieważ im szybciej pozbędziemy się nieproszonego gościa, tym większa szansa, że uchronimy naszego zwierzaka przed zakażeniem. Warto posiadać w domu kleszczołapki, które umożliwią bezpieczne wyciągnięcie kleszcza.
Choroby odkleszczowe są niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia psa. Objawy są niespecyficzne i obejmują: apatię, osłabienie, podwyższoną temperaturę ciała, okresową kulawiznę, brunatno-czerwony mocz, zażółcone błony śluzowe, a nawet objawy neurologiczne. Bagatelizowanie objawów może w krótkim czasie doprowadzić do znacznego pogorszenia zdrowia psa, dlatego bardzo ważna jest szybka reakcja właściciela i udanie się do lekarza weterynarii, który przeprowadzi wnikliwą diagnostykę i rozpocznie leczenie.
Wiedząc, że kleszcze to niebezpieczne wektory chorób zakaźnych, właściciele powinni rozważyć stosowanie profilaktyki przeciwkleszczowej. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów, które różnią się formą, ale także czasem działania. Każde zwierzę jest inne, dlatego dobranie odpowiedniego preparatu warto skonsultować z lekarzem weterynarii, aby był on najbezpieczniejszy i najskuteczniejszy dla konkretnego zwierzęcia.
“Pan Maciej to godny polecenia specjalista. Jego rzetelności i życzliwość odróżnia go na tle konkurencji.”
“Współpracujemy z Szymvetem od 6 lat. Jesteśmy zadowoleni.”